Exkluzivně: Rozhovory s Egypťankami studujícími češtinu

Děkujeme! Podělte se o to se svými přáteli!

Toto video se vám nelíbí.Děkujeme za zpětnou vazbu!

Přidáno před od admin
17 Zobrazení
Nezapomeňte se přihlásit k odběru kanálu studia Tapin-radio SVCS, abyste nic nezmeškali.
https://www.youtube.com/channel/UCRymDOB2N7iP5w3Q1oQYU1w


Čeština je velmi složitý a náročný jazyk, a jak sami dobře víme, činí občas potíže i nám samotným Čechům. Proto cizinci, kteří se rozhodli studovat tento slovanský jazyk si zaslouží obrovský obdiv, o to více, když se nejedná o nikoho z našich zeměpisných šířek. Co byste ale řekli tomu, že je čeština tak trochu známou v Egyptě? Napadlo by vás něco takového?



Pokud ne, tak vězte, že právě o tom bude pojednávat dnešní pořad na Svobodném vysílači. A aby to nebylo jen tak nějaké, ještě celou věc okořeníme tím, že vám postupně představím samé slečny, které se češtinu rozhodly studovat. A budou postupovat z různých úrovní, od 1. ročníku až po absolventky. Spousta z nás je v zajetí zkreslených představ o životě žen v Islámu. Máme za to, že ženy v Islámu jsou nucené setrvat doma, musí čekat na ženicha, kterého jí rodiče vyberou, musí čekat na děti, které musí vychovávat, a samostatnost, nezávislost a emancipace žen je v Islámu zadupaná pod těžkými botami mužské nadvlády. Arabský svět je samozřejmě rozmanitý, něco jiného jsou zaostalé oblasti třeba v Saúdské Arábii, Kuvajtu nebo Jemenu. Jednoduše země, ve kterých se skupiny Salafistů nebo Wahhábistů snaží ovlivňovat běžný chod společenského života. Ovšem země, jako je právě Egypt, jsou, co se týče práv žen, pozoruhodně pokrokové.



A než si o tom teoreticky povídat, rozhodli jsme se na témata kolem běžného života žen prakticky zeptat právě samotných dívek, které v Egyptě žijí. A protože mě zajímala i další kontroverzní témata jako třeba nutnost a důvod zahalování žen, zeptal jsem se na to také. A odpovědi budou více než překvapivé. Často si totiž stěžujeme, že cizinci, kteří chtějí bydlet v ČR se nesnaží učit česky, a s jejich integrací to není vůbec slavné. Tyto Egypťanky nejen že nebydlí v ČR, pocházejí z různých míst po celém Egyptě, ale dokonce i tak se rozhodly češtinu začít studovat. Na univerzitě Ajn Šams, druhé největší univerzitě v Káhiře, sídlí fakulta Al Alsun Katedry slovanských jazyků. Tady je jediné místo v celém arabském světě, kde se vyučuje čeština na univerzitní úrovni. A zájemců o češtinu každoročně přibývá. U počátků výuky stály vojenské zájmy. V době těsné česko-egyptské spolupráce za prezidenta Násira v 50. a 60. letech minulého století potřebovala egyptská armáda tlumočníky. Bohemistika se ale v Káhiře rozvíjí i bez vojáků už víc než 60 let.



Jak se slečnám z Egypta daří s češtinou zápolit, ale i jaké chtějí díky češtině najít v Egyptě pracovní uplatnění, se podíváme tady u nás na Svobodném vysílači v dnešním vysílání.
Kategorie
Radio SV - studio Tapin-radio

Napište svůj komentář

Komentáře

Buďte první, kdo zanechá komentář!